BİSMİLLAH HER HAYRIN BAŞIDIR.

SELAMİ ÇEÇEN

Üstad Bediüzzaman besmeleyi yani Bismillahı şu veciz cümlelerle ifade eder: "Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim bu mübarek kelime İslam nişanı olduğu gibi bütün mevcudatın lisanı hal ile virdi zebanıdır." 
Evet Bismillah her hayrın başıdır.  O zaman bizler hayırlı bir iş yapacağımız vakit Bismillah ile başlamalıyız. Burada sadece kavli olarak bismillah demeliyiz şeklinde anlamamalıyız. Bismillah Allah`ın adıyla demektir. Yani besmele getirirken, aynı zamanda kalbimize de besmele getirtmeliyiz. Yani işi Allah namına yapmalıyız. Allah rızası için yapmalıyız ki hayır olsun. Maazallah Allah namına yapmadığımız takdirde daha baştan işi sakatlamış oluruz. Evet Bismillahın ne kadar önemli olduğunu insanlık için en büyük hayır olan Kuranda görüyoruz zira Kuran Bismillah ile başlamış ve her bir suresinin başında Bismillah tekrar edilmiştir.


Üstadın da ifade ettiği gibi bu mübarek kelime İslam nişanıdır. Nişan alamettir. İslam nişanı da bir beldenin ya da bir kişinin Müslüman olduğunu gösteren alamettir. Mesela ezan bir İslam nişanıdır. Ezan okunan yerin İslam beldesi olduğunu gösterir. Bazı şeyler sünnet olmasına rağmen İslam nişanı olduğu için farzların önüne geçebilir. Ezan okunması da bunlardan biridir. Sünnet olmasına rağmen İslam nişanı olması hasebiyle bir beldede ezan okunmazsa o belde halkına yazılan günah onların o vakit namazı kılmamasına yazılan günahtan daha fazladır. İşte İslamın nişanları, alametleri böyle önemlidir. Bismillah da bu nişanlardan biridir.


Ve bütün mevcudat lisanı haliyle yani vücud diliyle daima bismillah der, Allah namına der, Allah namına hareket eder. Tavuk bismillah der Allah adına Allah namına der yumurta gibi bir nimeti bize sunar. İnek bismillah der Allah namına der yeşil, acı otları yer bize bembeyaz tatlı sütü ikram eder. Nazenin ipek gibi  yumuşak bitki kökleri bismillah der, Allah namına der, asayı musa gibi sert toprağı taşı deler geçer. Yeşil nazik yapraklar bismillah der Allah namına der azayı İbrahim misali  güneşin hararetine sıcağına mukabele eder, yemyeşil kalır. 


Evet madem bismillah böyle nurlu böyle kuvvetli bir kelimedir biz de daima işlerimize bismillah ile başlamalıyız. Allah namına almalı, Allah namına vermeli, Allah namına hareket etmeliyiz. Vesselam

Paylaş: