HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı: Depremin oluşturduğu yaralar maalesef halen aynı acıyı ve tazeliğini koruyor

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı 24 Ocak Elazığ`da yaşanan depremin yıldönümünde bir mesaj yayımladı.

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı: Depremin oluşturduğu yaralar maalesef halen aynı acıyı ve tazeliğini koruyor

Advert

24 Ocak 2020 Elazığ depreminin üzerinden bir yıl geçtiiğini, ancak depremin oluşturduğu yaralar maalesef halen aynı acıyı ve tazeliğini koruduğunu, depremle birlikte başta şehrin çehresi olmak üzere birçok alanda değişim meydana geldiğini belirten HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı şu açıklamalarda bulundu;

“Toplu konutların yapıldığı bazı yerlerde okul, cami ve sosyal alan her nedense unutulmuştur.”

 “Deprem sonrası yapılan çalışmalarda telafisi mümkün olmayan hatalar yapıldı. Halk, ciddi şekilde resmi kurumlar arasında koşturuldu. Kira ve eşya yardımları mağdur olan vatandaşımızın bir kısmına verilmedi. Halen bazı mahallelerde yapımı devam eden kimi konutların ne şekilde yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte yapıların metre kareleri halkı razı etmemiş, halka ait arsaların TOKİ tarafından alıkonulduğu iddia edilmektedir. İnşa edilen binalarda şehrin yaşam şekli ve kültürü dikkate alınmalıydı. Toplu konutların yapıldığı bazı yerlerde okul, cami ve sosyal alan her nedense unutulmuştur.” dedi.

Açıklamasının devamında;

“İnşaatların yapımı firmaların çıkarlarına bırakılmış, yollar daraltılmış ve mahallelerin dokusu değiştirilmiştir.

“Çarşı şeklinde olan iş yerleri, binaların altına yapılarak halkımızın ticari hakları kısıtlanmıştır. Halka ait iş yeri arsaları TOKİ’nin kullanımına sunularak, binalar yaptırılmıştır.

Kurumlar arasında koordine sağlanamamış, ödenekler ve destekler vatandaşımıza adil ve sağlıklı ulaştırılmamıştır. İnşaatların yapımı firmaların çıkarlarına bırakılmış, yollar daraltılmış ve mahallelerin dokusu değiştirilmiştir. Orta hasarlı kavramı üretilerek binlerce konut ve iş yeri belirsizliğe terk edilmiştir.

Ağır hasarlı binaların yıkımında büyük sorunlar meydana gelmiştir. Şehir adeta toz bulutuna dönüştürülmüş, yollar haftalarca trafiğe kapatılmış ve esnafın ticareti aksatılmıştır. Yıkımı için boşaltılan kimi binalar metruk bina halinde bırakılarak tehlike saçan kötü madde bağımlılarının adeta kullanımına terk edilmiştir.” dedi.

Konut ve iş yerlerini deprem sigortası yaptıran vatandaşlara DASK tarafında ya gülünç rakamlar ödendiği ya da konutun farklı sebeplerle yıkıldığı gerekçe gösterilerek ödemeler yapılmadığını belirten Kavaklı açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Tüm sorunların kaynağı, afet koordine yaklaşımının yetersiz ve eksik olması ve bağlayıcı bir yasanın olmayışıdır”

“Deprem sonrası korana salgını etkisini gösterince sorunlar katmerleşerek mağduriyeti artırmıştır. Esnafa verilen kredi destek ödemelerinin ertelenmesine dair çağrılar dikkate alınmayarak Elazığlı esnaf zor durumda bırakılmıştır.

Tüm sorunların kaynağı, afet koordine yaklaşımının yetersiz ve eksik olması ve bağlayıcı bir yasanın olmayışıdır. Bundan dolayı Elazığ’a görevlendirilen her kişi kendi görüşüne ve hassasiyetine göre çalışma yürütmüştür. Afetler kanunu yeniden düzenlenmeli ve halkın mağduriyetlerini karşılayacak maddelerle hazırlanmalıdır.

6.8 depreminin sene-i devriyesinde, bir yıl önce enkazın altında kaybettiğimiz, Elazığ’da 37, Malatyada 4 olmak üzere toplam 41 canımızı rahmetle anıyorum. Yakınlarına bir kez daha taziyelerimi iletiyor, sabır niyaz ediyorum. Allah böylesi afetlerden halkımızı muhafaza etsin, bu gibi günleri bir daha göstermesin.” dedi.

Advert

Paylaş: