Doların Emperyalizmi

Deniz Özdemir

Yeşil kağıt hegemonyası
Arap baharı henüz başlamamış ve Libya karışmamıştı. Devrik lider Muammer Kaddafi ise halkıyla arası iyi olan ve sevilen biriydi. Lakin akıbeti pekte hayırlı olmadı. 
Kaddafi, elinde bulunan Petrolü, batıya karşı silah olarak kullanmak istedi. Zira petrol Libyanın ama söz ve tasarruf sahibi Amerika’da... Kazanç için en büyük engel Dolar!!!
Dolar hegemonyası bütün dünyayı etkisi altına almış halde. Libya’nın 1 yıl boyunca ürettiği Petrolü, ABD anında dolar basarak elinden alabiliyor. Zahiren bakılırsa, yeşil kağıt parçalarına 100$ yazıp ve bunu basarak elindeki bütün ürünleri, emeğini gasp ediyor. Başka bir devlet ile yapılan bir antlaşmada dahi kazanan ABD! Kaddafi dolar hegemonyasını bitirmek için altın biriktirmeye ve bu altınlar üzerinden alışveriş yapmaya başladı. Petrol ticaretinde altın kullanmaya başlayan Kaddafi, ABD için azılı bir suçlu hatta terörist ilan edilmesine sebeb oldu. Sonrası malum olaylar...
Sadece Kaddafi değil. 2014 yılında Rusya ve Çin aralarında imzaladıkları antlaşma ile dış ticarette doların tahakkümünü kırmak için altınla alışverişe geçtiler. ABD karşıtlığıyla bilinen ve yerel paraları dolar karşısında zayıf olan ülkelerin hemen hepsi dolara karşı cephe almaya başladı. İran, Çin ve Hindistan ile yapılan ticaretinde ülkelerin yerel paralarını kullanma kararı almıştı. Japonya ve Latin ülkelerde aynı yolu izlemeye başladılar. Kimi başarılı olurken kimi vazgeçti. Dolara karşı altın, gümüş ve yeni paralar alternatif olarak dururken, Euro da diğer bir alternatif olarak bekliyor. Zira ABD ile Avrupa arasında, kamuoyuna pek yansımasa da krizler var. 
Fransa, zamanında Afrika ülkelerini sömürürken izlediği yol şeytanın aklına gelir mi bilinmez. “Size baraj yapacam, su kuyuları vuracağım. Hastaneniz yok size hastane yapayım. Sizden para istemiyorum. Sadece şu şu arazileri bana verin. Zaten kupkuru çorak araziler” gibi telkinler ile Afrika’yı sömürdü. Çorak dediği araziler Altın ve Elmaslar ile kaplı büyük madenler. Afrika halkı bunu kabul edip suya,baraja, elektrik ve hastaneye kavuştu ancak daha değerli olan altın ve elması Fransızlara kaptırmıştı. Buda yetmezmiş gibi tecavüzcüsüne de hayran ve minnetli oldu.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, eğer yeni Osmanlı olmak istiyorsa, dolar tahakkümünden kurtulması elzemdir. Dış ticarette altın, gümüş, elmas gibi değerli madenler ile yapılmalıdır. Fransızların hilece yaptığı bi nevi takas sistemini değerinde yaparak dolardan kurtulmak ve rezerv elde etmekte mümkün. Özellikle Rusya ile yaş sebze ve meyve işine takas sistemi ile yaklaşılırsa, doğalgaz ithalatında dolarsız hava sahası mümkün olur. Bir diğer yöntem kripto paralar ise en son ki çıkış kapısıdır...

Etiketler:
Paylaş: